Czy pluszaki to odpowiednie zabawki dla dzieci?

Czy pluszaki to odpowiednie zabawki dla dzieci?

Na rynku zabawek jest obecnie prawdziwe zatrzęsienie produktów przeznaczonych do uatrakcyjniania dziecięcego czasu. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem klocków, lalek, zabawek interaktywnych. Mało kto pamięta jeszcze o uroczych pluszakach, które niegdyś wiodły prym. Czy pluszaki nadal są atrakcyjne dla dzieci? Jakie korzyści płyną z zabawy nimi oraz czym kierować się podczas wyboru pluszaka?

Pluszaki i ich zalety

Pluszowe misie i inne miękkie, przyjemne w dotyku postacie są wprost uwielbiane przez dzieci. Pociechy często wybierają sobie jednego lub dwa pluszaki, które wszędzie im towarzyszą. Zabawki takie udają się z nimi nawet na wakacje czy do gabinetu lekarskiego. Dziecięca fanaberia? Ależ nie! Zabieranie ze sobą ukochanej przytulanki pozwala maluszkowi poczuć się pewnie i bezpiecznie w nowych okolicznościach. Dziecko ma się do kogo przytulić i zwierzyć ze swoich małych sekretów. Sprawdza się to idealnie w przypadku małych dzieci, które najczęściej nie mają jeszcze przyjaciół. Pluszaki świetnie sprawdzają się w nauce samodzielnego zasypiania. W towarzystwie ulubionej przytulanki nawet ciemność nie wydaje się taka straszna.

Pluszaki-kryterium wyboru

Decydując się na zakup konkretnego pluszaka, należy mieć na uwadze materiał, z jakiego został wykonany oraz wiek małego użytkownika. Jeśli chodzi o surowce wykorzystane w produkcji, muszą one być bezpieczne i nietoksyczne. W przeciwnym razie mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka, a tego chcemy uniknąć. Dobrym pomysłem jest studiowanie etykiet produktu, na których zamieszczone są najważniejsze informacje dotyczące atestów i certyfikatów bezpieczeństwa.

Wybierając pluszaki, trzeba kierować się także wiekiem obdarowanego dziecka. Dla najmłodszych pociech sprawdzą się pluszaki bez wystających elementów, takich jak oczka czy nos. Lepiej by były one wyszywane, ponieważ te wykonane z plastiku grożą połknięciem oraz zadławieniem. Starsze dzieci mogą bawić się wszystkimi pluszakami. Szczególną popularnością wśród pociech cieszą się egzemplarze duże oraz przedstawiające postacie z bajek.